Naš dolgoletni trud za razvoj parka, ki daje močan gospodarski pečat širšemu območju, in hkratni trud za ohranitev narave so prepoznale različne organizacije, ki s svojimi certifikati in nagradami vzpodbujajo in potrjujejo našo uspešnost pri iskanju ravnotežja med naravovarstvenimi, socialnimi in gospodarskimi vsebinami.
PREPOZNAJMO TUJERODNE VRSTE IN UKREPAJMO – PROJEKT LIFE ARTEMIS
Seznam znakov, ki jih priznava Zelena shema Slovenskega turizma 2023
Okoljski znak Green Globe
je certifikat za hotele, resorte, tour operatorje, rent-a-car, razstavne in prireditvene prostore ter druge tipe turističnih podjetij. Temelji na naboru trajnostnih kazalnikov GSTC (Global Sustainable Tourism Council). Sestavlja ga 44 meril in 380 kazalnikov, med katerimi so nekateri obvezni, drugi izbirni.
Ponudnik mora za pridobitev izpolnjevati vsa obvezna in najmanj 51 % izbirnih kazalnikov, ki pokrivajo naslednje stebre trajnostnega poslovanja:
• trajnostni management,
• družba/ekonomija,
• kulturna dediščina,
• okolje.
Nosilec Okoljskega znaka Green Globe v Logarski dolini je Hotel Plesnik.
Okoljska marjetica (Ecolabel) – simbol za okolje
Okoljska marjetica je znak Evropske unije za varstvo okolja in zagotavlja, da imajo izdelki in storitve v primerjavi z istovrstnimi izdelki, manjše negativne vplive na okolje. Za pridobitev okoljske marjetice morajo izdelki in storitve izpolnjevati visoke okoljske standarde in visoka merila glede uporabnosti.
Okoljsko marjetico v Sloveniji podeljuje ARSO (Agencija Republike Slovenije za okolje) pod pogoji določenimi s predpisi EU.
Nosilec Okoljske marjetice za leto 2020 v Logarski dolini je Eko hiša Na razpotju.
Green Key - simbol okoljske odgovornosti in trajnostnega poslovanja v turizmu
Green Key je znak odličnosti na področju okoljske odgovornosti in trajnostnega poslovanja v turizmu. Znak pridobijo podjetja, ki izpolnjujejo stroge kriterije fundacije za okoljsko izobraževanje FEE. Poleg hotelov lahko Green Key pridobijo tudi hostli, manjši nastanitveni objekti, kampi, konferenčni centri, restavracije in atrakcije. Znak priznava GSTC.
Pogoji za pridobitev: Izpolnjevanje vseh obveznih in določen % izbirnih kazalnikov, ki pokrivajo naslednjih 12 področij:
• okoljski management,
• vključevanje zaposlenih v poslovanje podjetja,
• informacije za goste,
• voda,
• pranje in čiščenje,
• odpadki,
• energija,
• F&B,
• notranje okolje,
• zelene površine,
• transport,
• poslovanje.
Prejemnik znaka Green Key v letu 2022 je Hiša Ojstrica.
Zelena shema slovenskega turizma (ZSST)
je nacionalni program in certifikacijska shema, ki pod krovno znamko SLOVENIA GREEN:
• združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji,
• destinacijam in ponudnikom ponuja konkretna orodja za oceno in izboljšanje trajnostnega delovanja,
• skozi znamko Slovenia Green to zeleno delovanje tudi promovira.
Znak Slovenia Green lahko pridobijo destinacije, nastanitve, parki, agencije, znamenitosti, restavracije in plaže.
Prejemnik zlatega znaka Slovenia Green Destination v letu 2020 je Destinacija Logarska dolina - Solčavsko.
Prejemnik srebrnega znaka Slovenia Green Destination v letu 2018 je Destinacija Logarska dolina - Solčavsko.
Prejemnik znaka Slovenia Green Park v letu 2019 je Krajinski park Logarska dolina.
Green Destinations Top 100 Stories
je letni seznam inovativnih in učinkovitih zgodb dobrih praks iz 100 destinacij.
Destinacija Logarska dolina – Solčavsko je bila v letu 2021 že tretje leto zapovrstjo na seznamu 100 najbolj trajnostnih destinacij na svetu. Tokrat je mednarodno komisijo prepričala z zgodbo »Okusi po domačem/Tastes of home«, s prizadevanji za krajše nabavne verige in promocijo lokalne hrane. V naši zgodbi smo izpostavili povezovanje in sodelovanje ključnih deležnikov nevladnega, ekonomskega in javnega sektorja, kar je ključnega pomena za izkoriščanje lastnih potencialov za izboljšanje lokalne samooskrbe in krajše nabavne verige.
Nosilec znaka Green Destinations Top 100 Stories za leta 2019, 2020 in 2021 je Destinacija Logarska dolina – Solčavsko.
Best Tourism Villages by UNWTO
Svetovna turistična organizacija (UNWTO) je v letošnjem letu prvič organizirala izbor Best Tourism Villages by UNWTO, na katerem je nagradila vasi in podeželske destinacije, ki s svojim delovanjem na področju turizma prispevajo k razvoju regije, v kateri se nahajajo, in pri tem ohranjajo bogato naravno in kulturno dediščino.
Nosilec znaka Best Tourism Villages by UNWTO je v letu 2022 prejela destinacija Logarska dolina – Solčavsko.
European Destinations of Excellence
Projekt Evropske destinacije odličnosti spodbuja razvoj trajnostnega turizma v Evropi in v ospredje postavlja manjše, a zanimive destinacije, ki ponujajo pristna doživetja in omogočajo odkrivanje bogate lokalne turistične ponudbe. V mrežo se vsaki dve leti vključijo nove destinacije - zmagovalke, ki se lahko pohvalijo z najbogatejšo turistično ponudbo glede na tematiko, ki se spreminja z vsakim razpisom (npr. gastronomija, kulturni turizem, turizem dobrega počutja, ...)
Namen mreže Evropskih destinacij odličnosti je povečati prepoznavnost nastajajočih evropskih destinacij, olajšati izmenjavo dobrih praks po vsej Evropi in spodbujati sodelovanje med izbranimi destinacijami, ki se nahajajo v 27 državah članicah EU in v državah kandidatkah. Njihova ključna značilnost je zavezanost k socialni, kulturni in okoljski trajnosti.
Nosilec znaka Evropska destinacija odličnosti za turizen v zavarovanih območjih za leto 2009 je Solčavsko - harmonija treh dolin.