Leta 1987 je takratna občina Mozirje ustanovila krajinski park Logarska dolina, kar pa ni rešilo problemov povezanih s turizmom, saj občinski odlok ni predvidel financiranja delovanja parka. Zato so se domačini (večinoma lastniki zemljišč) dogovorili za razvojne cilje, leta 1992 ustanovili neprofitno zasebno podjetje Logarska dolina d.o.o. in pridobili upravljalsko koncesijo od pristojne občine. Zaradi potrebe po sistemski rešitvi upravljanja s celotno destinacijo Logarska dolina Solčavsko, je Občina Solčava leta 2017, preko Režijskega obrata Občine Solčava, pričela z upravljanjem Krajinskega parka Logarska dolina.
Upravljavec parka opravlja naslednje naloge in izvaja dejavnosti:
- pripravlja predlog načrta upravljanja,
- sprejema letni program dela krajinskega parka na podlagi načrta upravljanja in opravlja oziroma skrbi za tam določene naloge,
- stalno spremlja in analizira stanje naravnih vrednot, biotske raznovrstnosti in krajinske pestrosti krajinskem parku in pripravlja poročila o stanju v krajinskem parku,
- skrbi za izvajanje varstvenih režimov in razvojnih usmeritev ter izvaja naravovarstvene naloge,
- skrbi za vzdrževanje, obnavljanje in varovanje naravnih vrednot v parku in drugih vrednih delov parka,
- svetuje lastnikom nepremičnin pri pripravi njihovih razvojnih programov in pri prijavi na razpis,
- sodeluje s strokovno organizacijo pri pripravi naravovarstvenih smernic za del, ki se nanaša na krajinski park,
- sodeluje pri pripravi območnega in regionalnega razvojnega programa,
- sodeluje z upravnimi organi in organizacijami, ki na podlagi predpisov izvajajo naloge varstva, upravljanja ali rabe na pravno določenih območjih,
- usklajuje in spremlja raziskovalne naloge v zvezi s krajinskim parkom,
- izvaja mednarodne projekte in sodeluje pri njihovem izvajanju, tudi z namenom pridobivanja sredstev za delovanje krajinskega parka in razvoj lokalnega prebivalstva, predstavitvah in strokovnih raziskavah krajinskega parka,
- skrbi za predstavitev krajinskega parka, ki vključuje tudi ozaveščanje javnosti o krajinskem parku,
- zagotavlja zbiranje in dostop do informacij o krajinskem parku in vodi informacijski center parka,
- sodeluje z lastniki zemljišč in prebivalci parka pri doseganju ciljev varstva in razvoja krajinskega parka, jim strokovno pomaga in svetuje,
- pripravlja in vzdržuje parkovno infrastrukturo in označbe ter drugo infrastrukturo, potrebno za obisk parka in opravlja vodniško službo po krajinskem parku,
- skrbi za naravne vrednote ali dele krajinskega parka za ogledovanje in obiskovanje v skladu z načrtom upravljanja,
- opravlja naloge pobiranja vstopnine za motorna vozila, skladno s tem odlokom.
V vseh letih upravljanja Krajinskega parka Logarska dolina je bila vstopnina edini sistemski finančni vir za delovanje parka in tako je še danes. Sredstva v celoti namenjamo za stroške upravljanja in urejanje doline.
V vsakdanjem delovanju je gotovo najzahtevnejše usklajevanje različnih zasebnih interesov v parku in iskanje konsenza z javnim interesom širše skupnosti. Na začetku sprejete in kasneje dopolnjene razvojne usmeritve je vodstvo podjetja Logarska dolina strnilo v naslednje poudarke, v katerih je, poleg varstva narave, upoštevan tudi gospodarski in socialni vidik:
- Gospodarski razvoj ne sme škodovati okolju, temeljiti mora na naravnih možnostih, dediščini območja, tradiciji in lokalnemu prebivalstvu.
- Ekoturizmu je potrebno nameniti osrednjo pozornost s trženjem domačih produktov in storitev iz tradicionalnih dejavnosti. Dodatna turistična ponudba mora biti prilagojena namenu zavarovanja Krajinskega parka.
- Namestitvene zmogljivosti v parku morajo ostati omejene v sedanjem obsegu, možna je njihova funkcionalna zaokrožitev in posodobitev.
- Zaradi ohranitve naravnega okolja in oblikovanja mirnih con je potrebno individualni izletniški motorni promet postopno nadomestiti z drugimi oblikami mobilnosti. Vas Solčava, kot geografsko središče območja, mora predhodno razviti potrebno infrastrukturo s turistično ponudbo, na kar bo možno s postopno uvedbo alternativnih prevozov prometno razbremeniti zavarovana območja Logarske doline in Robanovega kota.
- Na širšem območju Solčavskega je potrebno, zaradi ohranjanja številnih gorskih kmetij s specifičnimi ekonomsko-socialnimi razmerami, spodbujati razpršen razvoj turizma kot dopolnilne dejavnosti v sožitju z gozdarstvom in živinorejo. Ekoturizem omogoča, poleg obeh tradicionalnih panog postavitev tretjega stebra ekonomske in socialne stabilnosti.
- Spodbujati zavarovanje območja, če bi to, poleg državnega financiranja programov za varovanje narave, omogočilo tudi ustrezno sodelovanje lokalnih skupnosti in lastnikov zemljišč pri upravljanju parka. To bi zagotovilo uravnotežen odnos med varstvom narave ter ekonomskim in socialnim razvojem.
Razvoj parka, ki daje močan gospodarski pečat širšemu območju, se gradi na ravnotežju med naravovarstvenimi, socialnimi, gospodarskimi vsebinami in sodelovanju pristojnih organizacij.
Podjetje tesno sodeluje s številnimi organizacijami in posamezniki, ki se ukvarjajo s trajnostnim razvojem primerljivih območij. Park je član Mreže zavarovanih območij v Alpah. Logarska d.o.o. je eden od pobudnikov ustanovitve regijskega parka s sosednjimi občinami v Kamniško-Savinjskih Alpah. Zaradi inovativnega načina upravljanja zavarovanega območja ter uspešnega delovanja je podjetje leta 2005 prejelo glavno nagrade CIPRE International na področju zavarovanih območij v Alpah.
Spletna stran občine Solčava: www.solcava.si/objava/261005
Odlok o upravljanju Krajinskega parka Logarska dolina
Trajnostno poročilo 2019-2022
Okoljski barometer 2021